UNDP, Türkiye’nin net sıfır stratejisine destek veriyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’nin uzun vadeli iklim değişikliği stratejisi ve eylem planı hazırlaması için iş birliği yapacaklarını duyurdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak, “Yeşil kalkınma devrimi açısından, UNDP ile birlikte hazırlayacağımız yeni strateji, bir yandan 21. yüzyıl ortasına kadar ülkemizin iklim dayanıklılığını artıracak vizyonu ortaya koyacak ve 2053 yılında net sıfır hedefine giden rotayı çizecek; bir yandan da, ulusal kalkınma hedeflerimizi gerçekleştirecek ve yeşil kalkınma vizyonuyla uzun vadeli iklim eylemine giden yolu hazırlayacak.” dedi.

2022 sonuna kadar tamamlanacak olan yeni strateji, ekonomi genelinde ve sektöre özgü hedefler, dönüm noktaları ve eylem planları içerecek. Yeni stratejinin, Ulusal İklim Değişikliği Uyum Eylem Planı ile birlikte, Türkiye’nin düşük karbonlu kalkınmaya geçişi ve iklim dirençli geleceği için kritik rol oynayacağı belirtilirken, UNDP ve Bakanlık, tüm aktörlere doğru ve yararlı bilgiler sağlamak ve halkın farkındalığını artırmak için birlikte çalışmayı planlıyor.

Related posts

Danimarka, dünyanın en yüksek karbon vergisini getiriyor

Yahyalı, rüzgârlı ve güneşli gün sayısı fazlalığıyla yenilenebilir enerji yatırımlarını çekiyor

Türkiye’de güneş enerjisi kapasitesinin 2030’a kadar 30 GW’ı aşacağı öngörülüyor