Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB), Başkanlık görevini sürdüren Güray Erol’un RES Anatolia’dan ayrılması ve tüzel kişiliğinin değişmesi nedeniyle 30 Mart 2021 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu’nda yeni başkanını seçti.
Arı-Es Enerji Genel Müdürü Ebru Arıcı, TÜREB’in ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Borusan EnBW Enerji Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tuna Güven de aynı toplantıda TÜREB Genel Sekreterliği görevine getirildi.
TÜREB böylece 29 yıllık tarihçesinde ilk ‘Kadın Yönetim Kurulu Başkanı’nı Ebru Arıcı ile seçmiş oldu. Enerji sektöründe 16 yıllık deneyimi bulunan Ebru Arıcı, TÜREB’in rüzgâr sektörünü ileriye götürme hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini belirtirken, Başkan seçilmesinin enerji sektöründe kadın varlığını güçlendirmek açısından da önemli bir kilometre taşı olacağına işaret etti.
Ebru Arıcı kimdir?
Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu. 2000 yılında halen aktif olan De Planlama Şirketi’ni kurarak Şehir Plancısı olarak çalışma hayatına başlayan Arıcı, 2005 yılında rüzgâr enerji santrali projeleri çalışmalarında yer almak üzere ARI-ES Enerji Şirketi’ni kurarak Türkiye yenilenebilir enerji sektörüne adım attı.
Türkiye’de 6.000 MW’ın üzerinde rüzgâr santrali projesinin inşaat öncesi dönem ve ön lisans dönemi çalışmalarını yürütmüş olan Ebru Arıcı, yenilenebilir enerji ağırlıklı olmak üzere birçok projede çalışmalarına devam ediyor.